July 18 – 24, 2010
Evergreen Sportsmen’s Club, Littlerock, WA, USA 79th Annual TRAPSHOOTING CHAMPIONSHIPS |
|
Grand Pacific July 18-24, 2010 Evergreen Sportsman’s Club Final | ||
EVENT 1 – WEST COAST SHOT WARM-UP SINGLES (145 SHOOTERS) | ||
AAA/AA WINNER | Bill Wishart & Ray Thomas (split) | 100 |
A WINNER | Pete Miller (wlr) | 99 |
Richard Wehren | 99 | |
B WINNER | Wade Irvin (wlr) | 98 |
Dave Sypher | 98 | |
C WINNER | Irv Eldredge (wlr) | 98 |
Lynn Wilkins | 98 | |
D WINNER | Robert Walton | 98 |
EVENT 2 – WEST COAST SHOT WARM-UP HANDICAP (141 SHOOTERS) | ||
CHAMPION | Alex DePouli | 97 |
19-20.5 YD | Jared Jones | 93 |
21-22.5 YD | Douglas Reimers | 96 |
23-24.5 YD | Kenneth Austin | 93 |
25-26.5 YD | Jack Dickerson | 96 |
27 YD | Blair Duncan | 92 |
EVENT 1 & 2 COMBINED | ||
LADY | Susan Nattrass | 186 |
VETERAN | Dave Sypher | 189 |
JUNIOR | Jared Jones | 188 |
EVENT 3 – WEST COAST SHOT WARM-UP DOUBLES (126 SHOOTERS) | ||
AAA/AA WINNER | Bill Hoffman | 99 |
A WINNER | Jim Kelly | 98 |
B WINNER | Woody Pierson | 93 |
C WINNER | Rob Sproul (wlr) | 94 |
Mike Riley | 94 | |
D WINNER | Jared Jones | 95 |
EVENTS 1, 2 & 3 COMBINED | ||
HIGH OVER ALL | Glen Jager | 285 |
EVENT 4 – COON CREEK SINGLES (231 SHOOTERS) | ||
AAA/AA WINNER | Marion Dukes (wso 25) | 100 |
AAA/AA R/U | David Kelly (wso 24-25-24) | 100 |
NE McCorkle (so 24-25-22) | 100 | |
Glen Jager (so 24-24) | 100 | |
Lindsay Blackburn (so 23) | 100 | |
Bob Scoville (ff) | 100 | |
Gary Hammons (ff) | 100 | |
A WINNER | Henry Park | 100 |
A R/U | Keith Brown (ff) | 100 |
B WINNER | Douglas Reimers | 99 |
B R/U | Jan Szulia (wso 24) | 98 |
Greg Yocum (so 21) | 98 | |
C WINNER | Mike Armstrong | 98 |
C R/U | Irv Eldredge (wso 25) | 97 |
Greg Ballard (so 23) | 97 | |
Ray Cox (so 23) | 97 | |
Brody Blake (so 23) | 97 | |
Rob Charny (ff) | 97 | |
D WINNER | RW Blackburn (wso 24-24) | 95 |
D R/U | GL Stevens (so 24-22) | 95 |
Bob Dunn (ff) | 95 | |
LADY | Karen Beckman | 98 |
VETERAN | Gary Fogelson (wco 23-25) | 100 |
Gary Shaffer (co 23-24) | 100 | |
SR. VET/ELDER | Bob Bounds | 98 |
JUNIOR | Tyler Stein (wso 24-25) | 99 |
Mike Riley (so 24-24) | 99 | |
SUB JUNIOR | Jared Jones (wso 25) | 96 |
Alex DePouli (so 24) | 96 | |
EVENT 5 – TILDEN TROPHIES HANDICAP (223 SHOOTERS) | ||
CHAMPION | Jared Jones | 97 |
RUNNER UP | David Kelly | 96 |
19-20.5 WIN | Andrew Aamodt | 94 |
21-22.5 WIN | Nathan Romig | 94 |
23-24.5 WIN | Kenneth Austin | 92 |
25-26.5 WIN | Mack Hyatt (wso 21-25) | 92 |
Derek Whitten (so 21-24) | 92 | |
Kent Harris (ff) | 92 | |
27 WIN | Dave Wade | 96 |
LADY | Jennifer Martin | 88 |
VETERAN | NE McCorkle | 94 |
Marty DeVries (ff) | 94 | |
SR VETERAN | Bob Erickson | 92 |
ELDER | Ray Cox | 93 |
JUNIOR | Billy Shestock | 90 |
SUB JUNIOR | Alex DePouli | 89 |
EVENT 6 – MIKE JOHNSON HANDICAP (229 SHOOTERS) | ||
CHAMPION | Ron Stubbings (wso 22-23) | 96 |
RUNNERUP | Jennifer Martin (so 22-17) | 96 |
19-20.5 YD | Brent Melnyk | 95 |
21-22.5 YD | David Bare (wso 23) | 93 |
Ray Cox (so 21) | 93 | |
23-24.5 YD | Jack Vandament | 93 |
25-26.5 YD | Barry Driemel | 94 |
27 YD | David Kelly (wso 25) | 95 |
Zach Nanni (so | 95 | |
LADY | Lisa Salt | 90 |
VETERAN | Jim Coons | 94 |
SENIOR VET | Barrie Brown | 89 |
ELDER | Gerald Smallwood | 95 |
JUNIOR | Bryce James | 94 |
SUB JUNIOR | Jared Jones | 90 |
EVENT 7 – SPORTCO DOUBLES (211 SHOOTERS) | ||
AAA/AA CLASS | Dwain Storm | 98 |
AAA/AA R/U | Jerry Parr (wso 20-20) | 97 |
David Kelly (so 20-18) | 97 | |
Zach Nannini (so 19) | 97 | |
A CLASS | Billy Myers | 98 |
A R/U | Tim Hasted (wso 19-19) | 96 |
Randy Bratton (so 19-18) | 96 | |
B CLASS | Jay Davis | 97 |
B R/U | Frank Kelly | 96 |
C CLASS | Kurt Brown | 98 |
C R/U | Jim Duffy | 95 |
D CLASS | Ray Cox | 90 |
D R/U | Barrie Brown | 89 |
LADY | Betty Phipps (wso 18-19) | 92 |
Carly Graham (so 18-18) | 92 | |
Jodie Ann Thompson (so 16) | 92 | |
VETERAN | Bill Hoffman | 97 |
SR VET/ELDER | Art Turcotte | 94 |
JUNIOR | Tyler Stein | 97 |
SUB JUNIOR | Jake Switzer | 91 |
EVENT 8 & 10 CHAMPIONSHIP SINGLES (299 SHOOTERS) | ||
SPONSORED BY LADY ALL-STARS AND P.I.T.A. HALL OF FAME | ||
CHAMPION | Jerry Parr | 200 |
RUNNER UP | David Kelly | 199 |
AAA CLASS | Zach Nannini (wso 25-25-25-25-24-25) | 197 |
AAA RUNNER-UP | Glen Jager (so 25-25-25-25-24-21) | 197 |
Gary Fogelson (so 25-25-25-22) | 197 | |
Gary Hammons (so 24) | 197 | |
Rodney Island (so 24) | 197 | |
Dwain Storm (so 22) | 197 | |
AA CLASS | Fred Sproul (wso 25) | 197 |
AA RUNNER-UP | NE McCorkle (so 24) | 197 |
Bill Wishart (so 23) | ||
A CLASS | Frank Neumayer | 197 |
A RUNNER-UP | Clifford Walker (wso 25) | 196 |
Jay Davis (so 23) | 196 | |
Matthew Whisler (23) | 196 | |
B CLASS | Douglas Reimers | 196 |
B RUNNER-UP | Jan Szulia | 195 |
C CLASS | Barrie Brown | 195 |
C RUNNER-UP | Roy Williams | 192 |
D CLASS | Chuck Curtis | 193 |
D RUNNER-UP | GA Stephens (wso 25) | 187 |
Carl Roush (so 23) | 187 | |
LADY | Rosalie Nicholson (wso 23-25) | 193 |
Julie Spindler (so 23-24) | 193 | |
VETERAN | Floyd Dean | 198 |
SENIOR VET | Roy Watanabe | 198 |
ELDER | Gerald Smallwood (wso 25) | 194 |
Les Prince (so 24) | ||
JUNIOR | Bryce James | 199 |
SUB JUNIOR | Jack Mojica | 194 |
CHAIR | Ed Schneider | 172 |
YES MALE | Jared Jones | 191 |
YES FEMALE | Jordyn DeCarlo | 169 |
STATE/PROVINCIAL TEAM – BRITISH COLUMBIA | ||
AAA CLASS | Lindsey Blackburn | |
AA CLASS | Bill Wishart | |
A CLASS | Jack Vandament | |
B CLASS | Brian Wong | |
C CLASS | Barrie Brown | |
D CLASS | RW Blackburn | |
EVENT 9 – WHOLESALE SPORTS HANDICAP (285 SHOOTERS) | ||
CHAMPION | Dwight Smith | 97 |
RUNNER UP | Marty DeVries (ff) | 97 |
19-20.5 YD | Lisa Simpson | 94 |
21-22.5 YD | Paul Warner | 94 |
23-24.5 YD | Doug Duckart | 94 |
25-26.5 YD | Jon Thompson | 95 |
27 YD | Jerry Parr (wso 25) | 96 |
Mack Perkins (so 21) | 96 | |
LADY | Shelby Dixon | 92 |
VETERAN | Ron Stubbings | 95 |
SR VETERAN | Bob Erickson | 93 |
Norman Baird (ff) | 93 | |
ELDER | Gerald Smallwood | 93 |
JUNIOR | Matthew Whisler (wso 23) | 93 |
Malcolm Duarte (so 22) | 93 | |
SUB-JUNIOR | Colin Wakefield (wso 22-21) | 90 |
Jake Switzer (so 21) | 90 | |
EVENT 11 – REMINGTON NITRO 27 HANDICAP (284 SHOOTERS) | ||
CHAMPION | Ron Stubbings (wso 24) | 96 |
RUNNER-UP | Matt Whisler (so 23) | 96 |
19-20.5 YD | Lisa Simpson (wso 24) | 92 |
Andrew Gee (so 20) | 92 | |
21-22.5 YD | Jim Bradbury (wso 24-24) | 94 |
Jan Szulia (so 24-21) | 94 | |
23-24.5 YD | Norman Baird | 94 |
25-26.5 YD | Randy Bratton (wso 21-22) | 92 |
Tony Tebeau (so 21-21) | 92 | |
27 YD | Daro Handy | 94 |
LADY | Shelby Dixon | 94 |
VETERAN | Bill Whalen | 92 |
SR VETERAN | Larry Peale | 92 |
ELDER | Les Prince | 90 |
JUNIOR | Andrew Aamodt (wso 24) | 90 |
Derek Whitten (so 20) | 90 | |
SUB JUNIOR | Jack Mojica (wso 23) | 90 |
Jake Switzer (so 22) | 90 | |
EVENT 12 – WHITE FLYER HANDICAP (289 SHOOTERS) | ||
CHAMPION | Tim Kissock | 96 |
RUNNER-UP | David Kelly (wso 23-24) | 95 |
3RD PLACE | George Denton (so 23-22) | 95 |
19 YD WIN | Malcolm Duarte | 91 |
19 YD R/U | Lisa Simpson | 84 |
19 YD 3RD | William Shestock | 84 |
20 YD WIN | Bob Wyzenbeek | 89 |
20 YD R/U | Jeff Mitchell (ff) | 89 |
20 YD 3RD | Andrew Gee | 88 |
21 YD WIN | Alex DePouli | 92 |
21 YD R/U | Brent Melnyk | 91 |
21 YD 3RD | David Bare | 88 |
Irv Eldredge (ff) | 88 | |
22 YD WIN | Roy Tiegs | 93 |
22 YD R/U | Kevin Meader | 91 |
22 YD 3RD | Adam Oster | 88 |
23 YD WIN | Tawnya Gerold | 89 |
23 RD R/U | John Abbott | 89 |
23 RD 3RD | Terry Davies | 87 |
24 YD WIN | Gregory Tannheimer | 94 |
24 YD R/U | Gergory Miner | 90 |
24 YD 3RD | Richard Bennett | 89 |
25 YD WIN | Pat Bare | 89 |
25 YD R/U | Art Turcotte | 89 |
25 YD 3RD | Tim Hasted | 87 |
26 YD WIN | Barry Driemel | 94 |
26 YD R/U | Randy Bratton | 92 |
26 YD 3RD | Dave McCallum | 90 |
27 YD WIN | Grant Lau | 94 |
27 YD R/U | Billy Myers | 92 |
27 YD 3RD | Mack Perkins | 90 |
AK WIN | Jay Davis | 89 |
AK R/U | Greg Yocum | 82 |
AK 3RD | Patricia Yocum | 72 |
BC WIN | Jan Szulia | 91 |
BC R/U | Kelly McQuarrie | 90 |
BC 3RD | Bill Wishart | 89 |
CA WIN | Fred Coulson | 93 |
CA R/U | Rodney Island | 89 |
CA 3RD | Irv Eldredge | 88 |
CO WIN | Jim Coons | 87 |
CO R/U | Luis Gedo | 81 |
CO 3RD | Tim Brough | 75 |
HI WIN | None | |
HI R/U | None | |
HI 3RD | None | |
ID WIN | Mike Rinard | 90 |
ID R/U | Wayne Pickerill | 88 |
ID 3RD | Sherm Mullins | 88 |
NV WIN | Jerry Parr | 92 |
NV R/U | Gergory Ballard | 86 |
NV 3RD | Jennifer Martin | 85 |
OR WIN | David Mann | 91 |
OR R/U | Ed Schneider | 90 |
OR 3RD | John Pyatt | 90 |
WA WIN | Bill Whalen | 95 |
WA R/U | Bob Morrison | 89 |
WA 3RD | Mack Hyatt | 89 |
LADY WIN | Lori Kuhns | 90 |
LADY R/U | Kimberly Mills | 90 |
LADY 3RD | Lisa Salt | 89 |
VET WIN | Marty DeVries | 93 |
VET R/U | NE McCorkle | 90 |
VET 3RD | Daro Handy | 90 |
SR VET WIN | Bob Erickson | 91 |
SR VET R/U | Wade Irvin | 89 |
SR VET 3RD | Henry Park | 88 |
ELDER WIN | Gerald Smallwood | 89 |
ELDER R/U | Walter Panchyshyn | 88 |
ELDER 3RD | Dean Jackson | 87 |
JR WIN | Andrew Aamodt | 91 |
JR R/U | Tyler Stein | 90 |
JR 3RD | 87 | |
SUB JR WIN | Jack Mojica | 89 |
SUB JR R/U | Cody Ballard | 88 |
SUB JR 3RD | Jared Jones | 85 |
EVENT 13 – CHAMPIONSHIP DOUBLES | ||
SPONSORED BY COLDSTREAM TRUCK PARTS | ||
CHAMPION | David Kelly (wso 20-20) | 97 |
RUNNER-UP | Glen Jager (20-19-20) | 97 |
AAA CLASS | Zach Nannini (so 19) | 97 |
AAA RUNNER-UP | Bob Morrison | 96 |
AA CLASS | Ray Leason (so 20-18) | 97 |
AA RUNNER-UP | Dwight Smith (wso 10-9) | 95 |
Bill Wishart (so 10-8) | 95 | |
Rodney Island (so 7) | 95 | |
A CLASS | Arvard Martin (so 20-19-18) | 97 |
A RUNNER-UP | Tim Hasted (so 16) | 97 |
B CLASS | Frank Kelly | 96 |
B RUNNER-UP | Barrie Dreimel (wso 19) | 94 |
Frank Neumayer (so 17) | 94 | |
Dave McCallum (ff) | 94 | |
C CLASS | Lindsay Blackburn (wso18) | 94 |
C RUNNER-UP | Wayne Pickerill (so 17) | 94 |
D CLASS | Jack Mojica | 94 |
D RUNNER-UP | Greg Ballard | 90 |
LADY | Carly Graham | 93 |
VETERAN | Bill Hoffman | 95 |
SENIOR VET | Marvin Sims | 92 |
ELDER | Gerald Smallwood | 92 |
JUNIOR | Tyler Stein | 92 |
SUB JUNIOR | Jake Switzer | 94 |
EVENT 14 – CABELAS FIFTY GRAND | ||
1ST PLACE | David Kelly (won long run) | 49 |
2ND PLACE | Kerri Lechner | 49 |
3RD PLACE | Tim Kissock | 49 |
EVENT 15 – CHAMPIONSHIP HANDICAP | ||
SPONSORED BY BROWNING (312 SHOOTERS) | ||
CHAMPION | Malcolm Duarte | 97 |
RUNNER-UP | Jerry Parr | 96 |
19-20.5 YD | Walter Panchyshyn | 95 |
21-22.5 YD | David Herbert | 94 |
23-24.5 YD | Clifford Walker | 95 |
25-26.5 YD | Gregory Tannheimer | 95 |
27 YD | David Kelly | 95 |
LADY | Kimberly Mills | 93 |
VETERAN | Frank Kelly | 95 |
SENIOR VET | Larry Peale | 93 |
ELDER | Gerald Smallwood | 92 |
JUNIOR | Mike Riley | 95 |
SUB JUNIOR | Cody Ballard | 94 |
DAN ORLICH HIGH ALL AROUND | ||
SPONSORED BY AMERICASE | ||
CHAMPION | David Kelly | 391 |
RUNNER-UP | Jerry Parr | 389 |
LADY | Jennifer Anex | 372 |
VETERAN | Marty DeVries | 383 |
SENIOR VET | Jay Davis | 378 |
ELDER | Gerald Smallwood | 378 |
JUNIOR | Tyler Stein | 379 |
SUB JUNIOR | Jack Mojica | 382 |
TWO-IN-A-FAMILY | Pat Bare | 723 |
David Bare | ||
HUSBAND & WIFE | Gord Fowler | 714 |
Lisa Salt | ||
ROOKIE | Jared Jones | 279 |
HIGH OVER ALL | ||
CHAMPION | David Kelly | 1061 |
AAA CLASS | Jerry Parr | 1042 |
AA CLASS | Marty DeVries | 1040 |
A CLASS | Barry Driemel | 1017 |
B CLASS | Jeff Mitchell | 993 |
C CLASS | Jack Mojica | 992 |
D CLASS | David Mann | 980 |
LADY | Jennifer Martin | 979 |
VETERAN | Ron Stubbings | 1040 |
SENIOR VET | Robert Erickson | 1011 |
ELDER | Gerald Smallwood | 1012 |
JUNIOR | Tyler Stein | 1012 |
SUB JUNIOR | Jake Switzer | 996 |
Champion of Champions | ||
Dave Kelly (wco 25-25-25) | 99 | |
Dwain Storm (co-25-25-23) | 99 | |
Jennifer Anex (wso 24-25) | 98 | |
Julie Spindler (so 24-24) | 98 |
For prints or more information about the photos please contact:
Rob Charny – rob@shootpita.com.
All prints are the property of Charny Company Design and the Pacific International Trapshooting Association. Reproduction or use of photos for commercial purposes strictly prohibited without approval of the PITA.